نقد به سریال پایتخت و بازخورد نقد مودبانه من از صفحه اینستاگرام آقای تنابنده

یه اتفاق جالب امروز افتاد بابت نقد به سریال پایتخت
رفتم تو صفحه اقای تنابنده
همون نقی معمولی

نقد به سریال پاتخت

عکس از صفحه ایستاگرام اقای تنابنده


چندتایی کامنت گذاشتم توی اینستاگرامش

شروعش با این بود:
من برام سواله، چرا تنها شخصیت عاقل و منطقی داستان هما سعادت هست که کاملا فارسی حرف میزنه، تنها کسی که صلاحیت داشته شورا بشه و همیشه بهترین حرف ها و عالقلانه ترین رفتارها رو داره؟ چرا یک شخصیت عاقل که به زبان مازنی حرف بزنه تو فیلم نداریم؟

چندتایی سوال و جواب بود

بعدش منو بلاک کرد که دیگه نتونم چیزی بنویسم

نه بی ادبی داشت حرفهام و نه تندی

واقعا سطح خودش رو نشون داد

صدای منو بعنوان یک نقد مودبانه خفه کردن
درحالی که توی اینستاگرامش بابت خواننده ترک عذرخواهی کرد

لینکی که رفتم توش کامنت گذاشتم در زیر اومده

 

https://www.instagram.com/p/Bg8EKWHHNR_/

حس خوبی از این اتفاق ندارم و برام تلخ بود. میلی به دیدن این سریال دیگه در من نیست. در حالی که با شوق این سریال رو دنبال میکردم.

این هم نوشته یکی از دوستان در نقد به سریال پایتخت:

سریال پایتخت
عاقلی فارسی‌زبان‌ها و بی‌شعوری مازنی‌ها

نقدهای مختلفی به سریال پایتخت می‌شود که بعضی وارد و بعضی هم قابل توجیه یا اغماض هستند. امّا به نظر من، یک اشکال اساسی در این سریال وجود دارد که نه توجیه پذیر است نه قابل اغماض. آن هم این است که تنها شخصیت عاقل و فهمیده سریال یعنی هما فارسی بدون لهجه صحبت می‌کند. در واقع هیچ شخصیتی با لهجه مازنی در این سریال دیده نمی‌شود که وقار یک انسان باشعور را داشته باشد. حتی دو دختر نقی هم که بعد از هما، از شخصیت‌های عاقل سریال محسوب می‌شوند فارسی سلیس صحبت می‌کنند.
با این تبعیض آشکار، تصویری که سریال از مازنی‌ها در ذهن مخاطب می‌سازد، تصویر مردمی ساده‌لوح، لوده، حسود، عصبی و عقب افتاده است که برای “خندیدن” سوژه مناسبی هستند و یک انسان عاقل در بین آن‌ها پیدا نمی‌شود. انسان‌هایی که با وجود داشتن بعضی ویژگی‌های انسانی و اخلاقی، انسان‌های مثلا خوب، ولی ساده و لوده‌ای محسوب می‌گردند. دست‌اندرکاران سریال می‌توانستند با لهجه‌دار کردن شخصیت هما، خیلی راحت این سوءبرداشت را درست کنند، امّا ظاهرا شخصیت عاقلی مثل هما قابل جمع شدن با لهجه به اصطلاح مازنی نیست.
از این بدتر، اینکه دست اندرکاران سریال، بجای شنیدن بازخوردها، در حال سانسور نقدها و نظرات مخالف در شبکه‌های اجتماعی هستند. اینستاگرام محسن تنابنده در حال بلاک و سانسور نظرات مخالف است. این نوع از تعامل و پاسخگویی، زیبنده شخصیت‌های به اصطلاح فرهنگی کشور نیست. شاید همین نشنیدن‌ها بود که تبلیغات گردشگری ترکیه، چشمک زدن نقی به زن مردم، دوست دختر گرفتن بهتاش، مخ زنی ارسطو در هواپیما، عادی جلوه دادن ازدواج دختربچه‌ها و جوانانی که عاشق فرار از کشورشان هستند، دستمایه سریال شده اند.

بدون دیدگاه برای نقد به سریال پایتخت و بازخورد نقد مودبانه من از صفحه اینستاگرام آقای تنابنده

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *