تغییر داستان ، یا همون تغییر نگرش و تاثیر اون در زندگی با رویکرد NLP

در زمینه NLP یا برنامه ریزی عصبی کلامی یکی از نکاتی که یاد میگیریم تغییر داستان هست.
اینکه بتونی به یه موضوع از زاویه دید دیگه ای نگاه کنی

.
میتونی اثرگذاری اون رو در ذهن عوض کنی و داستان جدیدی طرح کنی و موضوع رو هرچه که باشه(چه بد چه خوب) ازش بهره ببری. فرض کنیم خاطره ای دردناک داریم و گاها وقتی خودمون رو در اون صحنه مجسم میکنیم و اتفاقات بخاطرمون میاد برامون تحملش خیلی سخت میشه. اگر در یاداوری خاطره برای مثال بتونی جهت دوربین ذهنت رو عوض کنی و بطور نمونه از بالا به خودت و اتفاقات نگاه کنی تاثیر مسکنی داره و درد داستان بطرز عجیبی کمتر میشه. اینجا در واقع تغییر داستان انجام دادی

.
بطور کلی تغییر داستان کمک میکنه از حالت منفعل بودن بیرون بیای و فعالانه درمورد افکار خودت عمل کنی.یعنی چی؟
یعنی اینکه متوجه بشی این تو هستی که داری به اتفاقات معنی میدی. شاید نتونی روی احساسات خودت کنترل داشته باشی اما میتونی بین خودت و احساسات خودت فاصله بندازی و اصلاحا به خودمشاهده گری برسی.

IMG_20160524_130557

تجربه تغییر داستان و مواجهه با یک معضل

یه ویدیو رو سایت TED اپلود کرده که تو همین منوال تغییر نگرش کار میکنه، و درمورد یه خانم همندس افریقایی تبار هست که بعد از مدتی کار در امریکا میل به برگشت به وطن خودش میکنه و احساس میکنه میشه کارهایی در کشور خودش انجام بده در ویدیویی که در ادامه لینک اون رو براتون میزارم، به وضوح میبینید که با تغییر نگرش به یه مشکل بزرگ اون رو چطور تبدیل به فرصت میکنه.نگاه خوب و درست به مشکلی که مردم زیادی رو رنج میداد و واقعا تهدید محسوب میشد و تغییر داستان و نگرش موجب بهبود بزرگ و رونق و ابادی شد.

سخنرانی خانم Achenyo Idachaba در TED talk

How I turned a deadly plant into a thriving business

دریافت ویدئوی سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 14 = 16